Listopada 01 2024 01:05:07
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Tryb życia generała Franciszka Morawskiego w Luboni
(własnoręcznie przez niego opisany).

W niedatowanym liście do przyjaciół w oddalonych Piotrowicach (w Lubelskiem) - Kajetana Koźmiana i jego syna Andrzeja Edwarda – generał Franciszek Morawski, po opisie Luboni, tak opisuje obraz swego tu trybu życia:

„[…] Wstaję z dzwonkiem, bo u mnie wszelka praca w polach i na dziedzińcu zaczyna się i kończy dzwonkiem. Wychodzę natychmiast i patrzę, czy roboty wszystkie rozpoczęte; potem wracam, budzę Tadzia; pijemy śniadanie w ogródku jego, a potem trudnię się jego lekcyami. O jedenastej wyjeżdżam konno przekonać się, jak robota szła od rana. O drugiej jadam obiad. Po obiedzie patrzę znowu, czy roboty rozpoczęte; potem lekcye przez dwie godziny; spacer, herbata, dyspozycye robót na dzień drugi, wieczerza, długa rozmowa o znajomych, przyjaciołach w Piotrowicach, krewnych w Stydyniach; potem sen, i tak codziennie cały czas spędzamy… Gazet mi tu nie braknie; ksiągby nie brakło, ale nie podobna ekspensować na nie, a więc nie wiem co się dzieje w literaturze. Wreszcie przy tylu trudach i kłopotach niepodobna zajmować się tem, co sprawia przyjemność. Otóż masz cały obraz Luboni i jej właściciela. Nudzi go okropnie gospodarstwo, gospodaruje przecięż gorliwie, bo tu opuścić się niemożna na chwilę bez straty niemałej. […]”

_________________________

Źródło:

Lucjan Siemieński; „DZIEŁA LUCYANA SIEMIEŃSKIEGO - Portrety Literackie” - Tom IV, „ŻYWOT FRANCISZKA MORAWSKIEGO”, Warszawa, 1881. (str. 85).


_____________________
Dla www.klasaa.net
wypisał: Leonard Dwornik


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,850,086 Unikalnych wizyt