Kwietnia 20 2024 01:50:34
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Rok szkolny 1956/57

Uroczyste rozpoczęcie bieżącego roku szkolnego przypadło na dzień 3 września (poniedziałek). Dziatwa zebrała się o godzinie 8.00 w szkole. Po wstępnej krótkiej uroczystości oficjalnej nastąpiło rozdanie podręczników i uregulowanie należności. Zmienia się w tym roku bardzo dużo. Na konferencjach sierpniowych mówiono dużo o odciążeniu nauczyciela. To też znikły plany rozpracowane na każdą lekcję, a ich miejsce zajęły dawniejsze rozkłady materiału według osobistego uznania nauczyciela.

Stan dzieci szkolnych w bieżącym roku jest następujący:

klasy stan dziewcz. chłop.
klasa I 7 4 3
klasa II 3 2 1
klasa III 9 3 6
klasa IV 8 5 3
razem 27 14 14

Nadeszły „dni październikowe” 1956 roku. W tych dniach zaszły wielkie zmiany w łonie partii. Wraca do władz partyjnych dawniej aresztowany Władysław Gomułka, I Sekretarz Komitetu centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej tow. Edward Ochab oddaje władzę zwolnionemu z więzienia tow. Władysławowi Gomułce. Zmiany powyższe wprowadzają także zmiany w polityce i w życiu społecznym ogólnopaństwowym, a także w szkolnictwie. Korzysta z tych zmian i społeczeństwo Mierzejewa. Znalazł się ukryty wróg osobistych porachunków i rozpoczął nagonkę anonimową na nauczyciela rozmieszczając oszczercze błyskawice, uderzając także w aktyw partyjno-społeczny Mierzejewa. Jednak nikt nie miał odwagi wystąpić jawnie i wskazać na wrogą działalność nauczyciela.

Nastąpiło odprężenie i rozluźnienie życia społecznego, administracyjnego i gospodarczego. Co za tem idzie ludność domagała się religii w szkole. Z dniem 24 stycznia 1957 roku znów po raz pierwszy odbywają się normalnie lekcje religii jako przedmiotu nadobowiązkowego. Nauczanie tego przedmiotu prowadzić będzie katechetka ob. Anna Machowiakówna w klasach I i II – 1 godzina tygodniowo, dla klas pozostałych – 2 lekcje tygodniowo.

1.05.1957
Nieudana była uroczystość gromadzka Dnia Święta 1-go Maja, gdyż co chwila padał rzęsisty deszcz. Wiec odbył się przy szkole w Krzemieniewie a następnie przeszedł pochód do Drobnina, gdzie odbyło się resztę uroczystości. Występy artystyczne szkoły podstawowej Drobnin oraz zabawa ludowa do późnego wieczora.

11.06.1957
W tym roku dzieci, raz poza lekcjami poszły na pola PGR niszczyć chwasty w pszenicy, za co kierownictwo przeznaczyło mi konie na wycieczkę, którą urządzono dnia 11 czerwca 1957 roku. W tym dniu dzieci zebrały się wszystkie na pół godziny przed wyznaczonym czasem. Wyjechano nad jezioro do Osiecznej. Tutaj każdy choć raz użył kąpieli w czystej wodzie jeziora. Po różnych zabawach wrócono szczęśliwie do domu.

Zakończenie roku szkolnego odbyło się dnia 22 czerwca 1957 roku.
Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

klasy stan promowanych pozostało na drugi rok
klasa I 7 7 -
klasa II 3 3 -
klasa III 9 6 3
klasa IV 8 7 1
razem 27 23 4


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,227,442 Unikalnych wizyt