Października 05 2024 13:41:44
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1913

Nowy rok szkolny rozpoczął się dnia 1 kwietnia. Przyjęto 18 nowych: 10 chłopców i 8 dziewczynek. Liczba uczniów wynosi:









Dnia 7. kwietnia od godziny 10 odbył się spacer ze średnim oddziałem przy rowie wiejskim, na pagórek w pobliżu wsi i na skrzyżowanie. Cel: wyjaśnienie podstawowych pojęć geograficznych.
Dnia 27. kwietnia prawie wszystkie dzieci szkolne z I, II i III klasy wzięły udział w wycieczce koleją żelazną do Leszna. Odjazd o 314 po południu. O godzinie ½5 odbyło się przedstawienie w cyrku Blumenfeld, a później zwiedzano leszczyńskie zoo. Dzieci oglądały przedstawienie w z wielką uwagą i z wielkim zainteresowaniem zwierzęta, w większej części pochodzące z obcych krajów.
Dnia 15. czerwca klasa I i II zrobiły wycieczkę do lasu gminnego Zedlitzwalde i do młyna mechanicznego w Karchowie. Ten spacer prowadził przez najpiękniejsze okolice naszego powiatu, który jest pełen ślicznych lasów, okazałych pagórków, głębokich wąwozów i wspaniałych widoków. Cel wycieczki: pielęgnowanie miłości do ojczyzny i tego co rodzime przez pokazanie piękna naszej najbliższej ojczyzny. Określanie roślin i drzew leśnych. Powstanie, wydobywanie i wykorzystanie torfu. Zwiedzanie młyna mechanicznego w Karchowie.
Dnia 4. sierpnia starsze dzieci zwiedziły wystawę misyjną w leszczyńskim budynku gminy. Wystawiono tam chaty i wyroby pogańskich ludów.
Konferencje rejonowe odbyły się dnia 26. maja w Pawłowicach i 11. września w Mierzejewie. Zamiast konferencji powiatowej wszyscy nauczyciele i nauczycielki okręgu nadzoru szkolnego Leszno wzięli udział w wycieczce do Wrocławia w dniu 19. czerwca 1913 i zwiedzili tam wystawę stulecia.
Dnia 16. maja 1913 odbyły się w tutejszej szkole wybory do Landtagu (Sejm krajowy). Na przewodniczącego wyborów został wyznaczony nauczyciel Hannemann. Do okręgu wyborczego przydzielono miejscowości: Feuerstein, Belencin, Hersztopowo, Zedlitzwalde, Wygoda i Gersdorf. Udział w wyborach był bardzo ożywiony. Wybrano 6 niemieckich elektorów i tak w I oddziale przewodniczący gminy Aug. Hanisch – Feuerstein i Eduard Noack – Zedlitzwalde, w II oddziale: nauczyciel Richard Hannemann – Feuerstein i agent pocztowy Gustaw Bickert – Zedlitzwalde i w III oddziale: gospodarze Karl Fliegner i Gotthold May z Feuerstein. Przy wyborach głównych w Lesznie dnia 3. czerwca jako posłowie zostali wybrani: gospodarz v. Kardoff i adwokat Wolff – Leszno i właściciel dóbr Reinecke – Gusswitz (Gościejewice).
Zaplanowana budowa stodoły i pralni obok izby dla dziewczynek została ukończona do czerwca. Wszystkie zabudowania są wykonane z cegieł i pokryte śląskimi dachówkami. Stodoła stoi na miejscu starej stodoły, a kuchnia obok izby dla dziewczynek została postawiona obok piwnicy. Pierwsza kosztowała 1950 M, ostatnia 1190 M. Obydwa budynki zostały postawione przez przedsiębiorcę budowlanego Augusta Wandelta II z Feuerstein. Korzystanie ze stodoły i izby dla dziewczynek przysługuje jedynie I nauczycielowi, a pralnia może być używana przez obydwie siły nauczycielskie (oszczędności 2500 M, reszta: przez załączniki).
Szkoła była wizytowana przez radcę szkolnego Maya z Leszna dnia: 18/7, 16/10, 11/12, 29/1 i 7/3. Pastor Scheel z Feuerstein odwiedził lekcję religii dnia 19/7.
Dnia 18, 20 i 21 czerwca oraz dnia 1 do 31 sierpnia nauczycielka panna Weigelt była urlopowana z powodu opieki nad swoją ciężko chorą matką. Nauczyciel Hannemann zastępował ją w tym czasie.
Pod koniec września panna Weigelt poślubiła nauczyciela Hanke z Zedlitzwalde i musiała dlatego zrezygnować od dnia 1. października z posady nauczycielki. Na jej miejsce w tym samym dniu przybyła nauczycielka panna Asta Radüge z Hohensalza, która wcześniej przez kilka miesięcy pracowała w zastępstwie w ewangelickiej szkole w Moschin, a ostatnio jako nauczycielka domowa w pewnym śląskim majątku. Panna R. przyjechała ze swoją matką – wdową po komorniku sądowym.
Nauczyciel Hannemann od dnia 16. września do dnia 11/ października wziął udział w kursie dokształcającym, który prowadził powiatowy inspektor szkolny Otto z Pinne.
W kwietniu 1913 w środkowej części zrobiono nowy zagon do szparagów. Na drzewkach owocowych zaszczepiono: 1 jabłonkę, 1 gruszkę, 2 brzoskwinie, 1 morelę, 2 orzechy włoskie, 6 orzechów laskowych oraz 3 pędy wina.
Od dnia 1. października żona I nauczyciela udziela lekcji prac ręcznych.
Dnia…………………… (puste miejsce w kronice) tutejszy związek wojenny obchodził 25 rocznicę swojego istnienia. W uroczystości wzięło udział wiele innych związków. Pomnik cesarza Wilhelma I, stojący przed budynkiem szkoły został wcześniej odnowiony przez leszczyńskiego rzeźbiarza.
Dnia 30. listopada nauczyciel H. zorganizował w sali Klausa ludowy wieczorek, na który przyszło około 400 osób. Wieczorek rozpoczął się od zaśpiewania i przedstawienia piosenki przez 24 ubrane na biało dziewczynki szkolne „Nie wiem, cóż za przyczyna, że smutek na mnie padł” [wiersz „Lorelei” Heinrich Heine – dopisek własny EK] Następnie odegrano bajkę: ”Jaś i Małgosia” Matzdorfa. Scena była odpowiednio przygotowana, nawet nie zabrakło kunsztownie wykonanego domku z piernika i pieca. Na koniec przedstawiono wiele ruchomych żywych obrazów, które przedstawiały chwytającą za serce opowieść wigilijną. Te grupy oraz część końcowa pokazów były oświetlone sztucznym światłem, W swojej przemowie organizator zwrócił uwagę na konieczność podtrzymywania dobrych kontaktów między szkołą i domem dla korzyści całej gminy.
Dnia 31. marca wypuszczono 6 chłopców i 7 dziewczynek = 13 dzieci.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,752,749 Unikalnych wizyt