Czerwca 18 2024 20:54:46
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1915

Początek 12. kwietnia.
Nowo przyjęci: 2 chłopców, 9 dziewczynek.
Przegląd:
Dnia 16. kwietnia tutejszą szkołę odwiedził radca szkolny May.
Dnia 4. maja przełamanie rosyjskiej linii frontu koło Gorlic a 4. czerwca ponowne zdobycie Przemyśla. W obydwa te dni po krótkim świętowaniu w szkole lekcje wypadły.
Dnia 7. maja nauczyciel H. brał udział w lustrowaniu w Lesznie i został uznany za zdolnego do służby na froncie i przydzielony do piechoty.
Główny punkt zaopatrzeniowy w Lesznie otrzymał dnia 15 czerwca od I klasy szkolnej 18 M i od Związku Młodych Dziewcząt 14 M.
Dnia 10. czerwca około 60 dzieci szkolnych ze swoimi nauczycielami wzięło udział w wycieczce do Leszna, aby zwiedzić rów strzelecki znajdujący się przy strzelnicy. Przy tej okazji rozdzielono podarunki w lazarecie.
P. radca szkolny May w dniu 26.8. poddał naszą szkołę głównej wizytacji, aby nasza nauczycielka panna Radüge od dnia 1. października mogła otrzymać stałe zatrudnienie.
Po bardzo wilgotnej wiośnie nastąpiło zupełnie suche lato, tak że tylko żyto dało ogólnie dobre żniwa, jednak pozostałe zboża w większości się nie udały. Ziemniaki za to zapowiadały się na duży zbiór. Siano z łąk i koniczyny zebrano tylko w niewielkich ilościach. Przy oszczędnym korzystaniu ze wszystkich dostępnych zapasów mamy nadzieję dotrwać do następnych żniw.
Dnia 19/8 Wzięty Brest-Litowsk – z okazji tego zwycięstwa wolne od szkoły.
W październiku nasza gmina dostarczyła do głównego punktu zaopatrzeniowego w Lesznie 10 worków ziemniaków.
Około 40 dzieci z Feuerstein i Zedlitzwalde dnia 11/11 razem ze swoimi nauczycielami wzięło udział w wycieczce do Poznania na przybijanie gwoździami „Żelaznego Żołnierza”. Zaraz po przyjeździe do Poznania zwiedzano najpierw z wielką uwagą ogród zoologiczny. Później całe towarzystwo, które się zgłosiło do radcy miejskiego Kronthala, udało się na plac Wilhelma, na którym miał stanąć Żołnierz. Oglądano go z podziwem, później wszyscy uczestnicy pokryli go żelaznymi i srebrnymi gwoździami o wartości ogółem 30 M (F) + 17,50 M (Z).
Z okazji 500-lecia panowania Hohenzollernów dnia 22. października 1915 odbyła się szkolna uroczystość, razem z uroczystą mszą świętą.
Plan święta na urodziny cesarza w dniu 26. stycznia 1916 od godziny 8½:
wspólny śpiew: „Chwal Pana” 1 i 2 głosy
czytanie Pisma: psalm 21 – modlitwa
wspólny śpiew: „niderlandzka modlitwa dziękczynna”
recytacja: z okazji urodzin cesarza 1916
recytacja: modlitwa wojenna niemieckiego chłopca
pieśń: „Dla cesarza ma pierwsza pieśń”
scenka dla 6 starszych dziewczynek: podziękowania i ślubowanie całych Niemiec w dzień cesarza 1916
pieśń: „Niech żyje nasz cesarz”
scenka dla wielu młodszych dziewczynek: Konwalia
pieśń: „Niemcy ponad wszystko”
scenka dla 2 chłopców: Wiwat marynarka wojenna
pieśń: „Wierna miłość aż po grób”
przemówienie
„Cześć tobie w wieńcu zwycięstwa”

Nauczyciel Hannemann cały czas prowadzi lekcje zastępcze w Zedlitzwalde.
103 dzieci szkolnych z F. i Z. w dniu 4. lutego wzięło udział w wyjeździe do Leszna, aby w „Kaiserhof” wziąć udział w prezentacji zdjęć. Prezentacja dotyczyła wschodnich terenów wojny. Wojenna opieka społeczna otrzymała przy tej okazji 15 M od krzemieniewskich dzieci szkolnych i 11 M od dzieci z Zedlitzwalde. Lazaret otrzymał podarunki.
Dnia 15. lutego 1916 nauczycielka panna Radüge zachorowała na dyfteryt. Od 15 do 17/2 lekcje zastępcze. Od 18/2 do 6/3 szkoła zamknięta. Po gruntownym odkażeniu pomieszczeń szkolnych i wyzdrowieniu nauczycielki, lekcje zostały podjęte w pełnym wymiarze.
Po tym, jak na początku ferii jesiennych wypuszczono 1 chłopca i 1 dziewczynkę, dnia 6. marca wypuszczono jeszcze 15 uczniów.
W czasie zakończenia roku szkolnego odchodzący przekazali na główny punkt zaopatrzeniowy w Lesznie (dworzec kolejowy) – z Feuerstein 14 M, z Zedlitzwalde 8 M.
Dnia 21. marca został pochowany nauczyciel Schuster z Drobnina. Ponieważ wszyscy nauczyciele brali udział w pogrzebie, dzień był wolny od szkoły.
Stary rok szkolny skończył się dnia 31. marca.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,401,420 Unikalnych wizyt