Listopada 15 2024 04:13:45
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1919

Początek: wtorek, dnia 14. maja. Lekcje nie mogły rozpocząć się wcześniej, ponieważ nauczycielka Loreck była w Niemczech i granica do Polski była zamknięta. Dnia 14.V. 14 dzieci opuściło szkołę.
Nowo przyjęci uczniowie: 4 dziewczynki, 4 chłopców, razem 8 dzieci.
Przegląd:







Dnia 5. stycznia 1919 Polacy zajęli Feuerstein. Feuerstein otrzymało z powrotem swoją starą nazwę Krzemieniewo i rozpoczęło się dokwaterowywanie. W lutym wkroczyli żołnierze. Zajmowanie Krzemieniewa nasiliło się, tak że także szkoła została zajęta przez wojsko. To było po Zielonych Swiątkach, dnia 10. czerwca. Lekcje zostały odwołane i mogły się rozpocząć dopiero pod koniec sierpnia. Po dokwaterowaniu szkoła uskarżała się na straty w materiałach do nauki i w księgach rachunkowych, które po części spowodowali żołnierze, a po części zostały zagarnięte, przy czym i mimo usilnych starań nauczycielki nie zostały oddane. Utrata książek jest godna pożałowania, ponieważ nie da się ich zastąpić.
Pan nauczyciel Kriesel z Drobnina, który został zwolniony w kwietniu, podjął lekcje zastępcze w wymiarze 15 godzin w tygodniu, na życzenie radcy szkolnego.
Ferie jesienne trwały od 15. września do 15. października.
Dnia 15. września było zastępstwo nauczyciela Kriesela.
Z powodu braku węgla szkoła była znowu zamknięta od dnia 28. października do 4. grudnia.
Dnia 26.III zakończenie roku szkolnego.

Zarządzeniem rządu w Poznaniu z dnia 20. marca 1920 nr 232/20 II B. SL. do tutejszej ewangelickiej szkoły został przeniesiony nauczyciel Lohr z Wolfskirch, powiat Leszno. Przy jego wprowadzaniu się, nastąpiło wielkie przygotowywanie pomieszczeń szkolnych i mieszkania nauczyciela. Dnia 13. kwietnia zostały rozpoczęte lekcje przez obydwie siły nauczycielskie.
Po raz pierwszy, w wymiarze trzech lekcji tygodniowo, panna Loreck prowadzi obowiązkowe lekcje w polskim języku w wyższym i średnim oddziale.
Ośmioro dzieci opuściło szkołę, jedno dziecko powtarza, liczba uczniów wynosi 77.
O ile wiadomo piszącemu te słowa, dotychczasowa II siła nauczycielska panna Loreck zrezygnowała ze swojego zawodu w maju 1921, stąd dwuklasowa obecnie szkoła stała się szkołą jednoklasową, ponieważ właściwie połowa gminy ewangelickiej opuściła swoją ojczyznę Krzemieniewo i wywędrowała do Niemiec, stąd liczba ewangelickich dzieci szkolnych stopniowo się zmniejsza. Ponieważ dotychczasowy nauczyciel Ernst Lohr, który szczególnie działał w związku śpiewaczym, nie władał językiem polskim, został pozbawiony swojego stanowiska z końcem grudnia 1921 przez Kuratorium w Poznaniu. Otrzymał on posadę nauczyciela i kantora w Zörbig, powiat Bitterfeld, okręg Merseburg (Saksonia), dokąd wyjechał pod koniec lutego 1922, dlatego dzieci szkolne nie miały lekcji od świąt Bożego Narodzenia 1921 do 15. marca 1922.

Ad. Kaisar


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,897,561 Unikalnych wizyt