Kwietnia 19 2024 03:44:05
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Błędnie cytowany wiersz Fr. Morawskiego czyli "kamyk do ogródka" Oskara Kolberga

Oskar Kolberg w jednym z tomów swojego dzieła etnograficznego (strona tytułowa poniżej)

w przypisach cytuje wiersz rzekomo autorstwa K.Z(akrzewskiego) zatytułowany „Jako pan Cybulski wnuczce swojej dawne miłostki opowiadał”, wskazując jako źródło cytatu poznański Tygodnik Literacki nr 38/1838. Nie jest to jednak w pełni zgodne z prawdą, gdyż we wskazanym numerze tego czasopisma (winieta poniżej) na stronach 298-299

zamieszczony jest wiersz o nieco innym tytule, a mianowicie „Jako pan Gadulski wnuczce swojej dawne miłostki opowiadał” bez podania autora i z pominiętym przez Oskara Kolberga podtytułem „Z starego rękopismu”. Zmianę w cytacie (przedruku) nazwiska tytułowego bohatera można w ostateczności przypisać wydawcy (chochlik drukarski Gadulski=Cybulski), pominięcie podtytułu też można uznać za dopuszczalne, ale trudne do uzasadnienia jest dopisanie inicjałów autora jako K.Z. To nie przypadek, gdyż Oskar Kolberg (w końcu naukowiec) zadał sobie trud rozszyfrowania dopisanych inicjałów dodając w nawiasach rozwinięcie nazwiska jako Z(akrzewski). Być może Kolbergowi udało się ustalić autora (a przynajmniej jego inicjały) owego „starego rękopismu”? To wskazywałoby, iż Franciszek Morawski popełnił plagiat, ale – póki co – wiersz ten nigdzie nie został powtórnie opublikowany z tytułem i autorem zamieszczonymi w dziele Oskara Kolberga, natomiast z tytułem jak w Tygodniku Literackim (choć bez podtytułu) jest znany w literaturze jako wiersz Franciszka Morawskiego kilkakrotnie publikowany w zbiorowych wydaniach jego utworów (1841 poz.31, 1855 poz.20, 1882 poz.77).

____________________________
Dla www.krzemieniewo.net
w ROKU OSKARA KOLBERGA (2014)
nadesłał: Leonard Dwornik


KOLBERG Oskar (1814-1890) – zamiast biogramu opublikowany 100 lat temu okolicznościowy artykuł dla uczczenia setnej rocznicy jego urodzin (z przypisami LD i odsyłaczami)

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,219,607 Unikalnych wizyt