Kwietnia 25 2024 23:21:21
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Szkoła w Krzemieniewie rok 1948/1949

Z Bogiem!
Rok szkolny 1948/49

Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny 1948/49 rozpoczął się nabożeństwem i uroczystością szkolną w dniu 3 września 1948 roku. Do zebranych dzieci szkolnych, przedstawicieli Samorządu Gminnego, Partii Politycznych oraz społeczeństwa przemówił kierownik szkoły Boruczkowski, prosząc o współpracę w ciężkiej pracy wychowawczej młodego pokolenia, któremu mamy kiedyś przekazać nasz dorobek kulturalny, społeczny i narodowy. Następnie zaprodukowały się dzieci śpiewami, deklamacjami i inscenizacjami. Po wspólnym odśpiewaniu Roty rozeszli się starsi do domu, a dzieci szkolne zostały pod opieką gospodarzy klas, którzy podyktowali im rozkład zajęć.

Budowa domu mieszkalnego dla nauczycieli
Staraniem władz szkolnych i samorządowych został pobudowany i wykończony w jesieni nowy dom mieszkalny dla nauczycieli przy szkole w Drobninie-Krzemieniewie. Dom mieszkalny ma zainstalowane również ogrzewanie centralne.

Frekwencja
Frekwencja w roku szkolnym 1948/49 przedstawia się następująco:
chłopcy: 114
dziewczęta: 110
----------------------------
razem 224

Szkoła jest zorganizowana w 6 klas. Czynnych jest w szkole 3 nauczycieli i 2 nauczycielki. Klasy siódmej nie ma, ponieważ starsze dzieci przekroczyły obowiązek szkolny i nie objawiły chęci dalszego uczęszczania do szkoły.

Odbudowa Warszawy
Na odbudowę Warszawy i Poznania złożyły dzieci tutejszej szkoły kwotę 2190 złotych w dniu 6 października 1948 roku.

Święto Zjednoczenia Partii Robotniczych
Święto Zjednoczenia Partii Robotniczych w dniu 15 grudnia obchodziła szkoła tutejsza bardzo uroczyście. Przed południem wysłuchały dzieci szkolne na dwóch sakach: w Krzemieniewie i Drobninie audycji radiowej z Warszawy. Po południu o godzinie 18 urządziła szkoła uroczystą akademię dla starszego społeczeństwa i dzieci szkolnych. Na program akademii złożyły się pieśni inscenizowane, recytacje, wiersze, popisy muzyczne, oraz przemówienie kierownika szkoły i referat gminnego sekretarza PPR obywatela Marchewki.

Gwiazdka dla biednych dzieci
19 grudnia została zorganizowana i urządzona gwiazdka dla biednych dzieci. Obdarowano podarkami 12 sierot i półsierot. Dzieci szkolne urozmaiciły gwiazdkę śpiewami, popisami muzycznymi i deklamacjami.

Założenie szkolnego Koła Odbudowy Warszawy
Na polecenie Inspektora Szkolnego założono przy tutejszej szkole szkolne Koło Odbudowy Warszawy. Zadeklarowało się na początek 25 członków. Składka członkowska wynosi 5 złotych miesięcznie.

Ferie świąt Bożego Narodzenia
Ferie świąt Bożego Narodzenia trwały od 23 grudnia 1948 roku do 6 stycznia 1949 roku włącznie.

1 Maja
Pierwszy Maja, jako święto świata pracy w Polsce Ludowej był w Krzemieniewie niezwykle uroczyście obchodzony. Szkoła nasza wzięła udział w dekoracji wsi i sali. W przeddzień uroczystości odbyła się akademia szkolna dla dzieci i rodziców. Na program złożyły się śpiewy, inscenizacje i deklamacje dzieci, oraz referat kierownika szkoły.

Święto Oświaty
Ku uczczeniu Święta Oświaty złożyła szkoła nasza 11325 złotych. Był to częściowo dochód z imprezy urządzonej przez szkołę dla społeczeństwa. Na program składały się popisy muzyczne dzieci, tańce ludowe (Krakowiak i Mazur), oraz popisy gimnastyczne. Udział ludności był liczny.

Budowa domu nauczyciela
W Drobninie, przy szkole został w początku maja wykończony nowy dom nauczycielski. Zawiera on mieszkanie dla nauczycieli.
W dniu 8 maja nastąpiła reorganizacja Komitetu Rodzicielskiego. Nowy skład zarządu stanowił większy odsetek przedstawicieli świata pracy.

Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w tym roku bardzo uroczyście. Obok przemówienia kierownika szkoły, deklamacji dzieci i śpiewów, została urządzona wystawa prac dziecięcych. Rodzice, przedstawiciele partii i starsze społeczeństwo zostało zaproszone zgodnie z programem na dzień następny tj. święto w 29 czerwca, gdzie urządzono dodatkowo zabawę dziecięcą. Podczas zabawy przemówił kierownik szkoły, podkreślając radosny nastrój dnia zabawy, jako wyniku dobrze spełnionego obowiązku dzieci, nauczycieli i rodziców wobec Polski Ludowej. Później nastąpiły popisy taneczne dzieci, pląsy, 2 deklamacje, oraz każda klasa popisywała się śpiewem. Na zakończenie zostały obdarowane dzieci słodyczami, a przodownicy w grach i zabawach dodatkowymi prezentami. Absolwentów szkoła w tym roku nie miała, ponieważ nie było jeszcze klasy siódmej.



WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,240,164 Unikalnych wizyt