Rok szkolny 1950/51
Z początkiem roku szkolnego nastąpiła zmiana w składzie grona nauczycielskiego. Kierownik szkoły obywatel Boruczkowski Stefan został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lesznie, nauczycielka obywatelka Maćkowiak Waleria do Dębowej Łęki powiat Wschowa, nauczyciel Andrzejewski Bronisław do Drzeczkowa powiat Leszno. Pełniącym obowiązki kierownika szkoły został obywatel Kalinowski Jan, poprzednio uczący w Szkole Podstawowej nr 1 w Lesznie. Przybyły również nauczycielki: Jahn Teresa i Pientka Stefania.
Z dawnego grona został nauczyciel Czesław Szpurka, czyli grono nauczycielskie składało się z 4 osób.
Nauka odbywała się w 5 salach: 3 sale mieściły się w budynku szkolnym w Drobninie, a pozostałe 2 sale w budynku w Krzemieniewie. Odległość budynków wynosiła 2 kilometry.
W roku 1950 w okresie wiosennym dobudowano 6 sal do budynku szkolnego w Drobninie. Część dobudowana nie została wykończona, nie wstawiono okien i drzwi oraz nie połączono jej ze starą częścią budynku. Staraniem Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej rady Narodowej w miesiącu styczniu 1951 roku 3 sale mieszczące się na parterze zostały wykończone i z dniem 1 lutego 1951 roku zostały oddane do użytku szkolnego. Wszystkie trzy sale otrzymały nowe umeblowanie i tym samym zostały zapewnione bardzo dobre warunki dla nauki dla klas: V, VI, VII. Również z dniem 1 lutego 1951 roku szkoła otrzymała nowy etat nauczycielski, czyli grono nauczycielskie liczyło pięć osób. Od tego czasu tylko klasa I uczyła się w budynku szkolnym w Krzemieniewie. W związku z oddaniem do użytku szkolnego trzech nowych sal, szkoła otrzymała znaczną ilość pomocy naukowych do fizyki i biologii.
Budynek mieszkalny dla nauczycieli zawierający dwa mieszkania, wykończony w maju 1949 roku.
Pismem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z dnia 17 lipca 1950 roku Nr I. 18800/50 szkoła tutejsza została przemianowana na Szkołę w Drobninie (dawniej w Krzemieniewie), do której obwodu zostały włączone następujące miejscowości: Drobnin, Krzemieniewo i Zbytki. Zasięg tej szkoły jako zbiorczej, obejmuje następujące miejscowości: Garzyn, Mierzejewo, Brylewo i Bielawy. Powyższe orzeczenie zostało w części zmienione, bo do obwodu szkolnego włączono również Bielawy i Brylewo, natomiast dzieci klas starszych z Garzyna uczęszczają do szkoły w Górznie.
Szkoła liczyła 213 uczniów, z których 56 należało do Organizacji Harcerstwa. Najliczniejsza była klasa VII, która liczyła 44 uczniów, z których 9 uczniów odeszło do szkół średnich i zawodowych.
Absolwenci klasy VII.
|