Kwietnia 19 2024 04:40:58
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1889

1889

1. Monstrancyę mniejszą odnowił i pozłocił złotnik A. Stark w Poznaniu. Na zapłacenie kosztów użyto część pewną drobniejszych wotów śrebrnych będących w skarbcu kościelnym, za zezwoleniem obu korporacyi kościelnych, Patrona i Władzy Duchownej, resztę dołożyła A. Rydzewska, garderobiana z dworu drobnińskiego. Zarazem sprawiono do tej monstrancyi nowy czarny futerał. Wszystko to kosztowało 140 MK.
2. Klęcznik dla celebransa przed Wielki Ołtarz zakupiła za 60 MK. W zakładzie stolarskim Zejlanda w Poznaniu A. Rydzewska, garderobiana z Drobnina.
3. Dzwon mniejszy, pęknięty, który leżał bez użytku w sklepie pod Kościołem przetopiono w lejarni Seporowskiego w Poznaniu, zawieszono znów na wieży i liny do niego kupiono, częścią kosztem Kasy Kościelnej (50 MK.) częścią kosztem miejscowego Bractwa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które ofiarowało również 50 MK.
4. Ornat nowy czerwony, adamaszkowy z barankiem śrebrnym w tyle, sprawił Wny Ignacy Dzierżykraj Morawski, patron i Kolator Kościoła, z materyi pozostałej po ciotce swej śp. Rozalii Morawskiej, dawniejszej patronce i Kolatorce Kościoła i dziedziczce dóbr oporowskich.
5. Tenże z prywatnej kaplicy dworskiej, która po śmierci śp. Rozalii Morawskiej zniesioną została, podarował Kościołowi parafialnemu:
a) czarny ornat jedwabny ze słupem robionym krzyżową robotą,
b) puryfikator, jedną albę, dwa korporały, dwie stuły, i to jedną adamaszkową białą, drugą fioletową,
c) dwa obrusy na boczne ołtarze, cztery małe lichtarzyki, jeden dywanik pod boczny ołtarz i mały dzwoneczek do Mszy św.,
d) dwa portatyle.
6. Ze składek dobrowolnych sprawiono czerwoną sutannę dla drugiego kościelnego.
7. Wna J. Rychłowska z Drobnina sprawiła cztery komże dla ministrantów przy Mszy św. i dwie większe dla kościelnych.
8. Wna Kunegunda Rychłowska córka właściciela dóbr z Drobnina ofiarowała Kościołowi pulpit na Wielki Ołtarz, na wierzchu krzyżową robotą wyszywany.
9. Do obrusa na Wielki Ołtarz, dorobiła drogocenną koronkę, wyobrażającą róże rozsiane, panna Marya Krawczyńska, córka urzędnika gospodarczego z Oporówka. Taż sama sprawiła piękny długi wieniec z winogron i kłosów sztucznych dla ozdobienia tabernakulum w czasie większych uroczystości. Siostra tejże, pani Witkowska, wdowa po lekarzu sprawiła nowe obicie na ławkę na ambonie.
10. Zniszczone kandelabry na Wielki Ołtarz, używane podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, własnym kosztem pośrebrzyć dała w składzie J. Starka w Poznaniu panna A. Rydzewska, garderobiana z Drobnina.
11. Rok ten był bardzo suchy. Zboże bardzo źle plonowało. Natomiast okopowe wydały dobry plon.
12. Statystyka w roku 1889: dusz w parafii 985, ślubów małżeńskich 3, chrztów 38, pogrzebów 14. Komunii rozdano 3185.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,219,716 Unikalnych wizyt