Czerwca 18 2024 21:59:38
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1893

1893

1. W maju tego roku zakupiono ze składek dobrowolnych zegar ścienny, okrągły do zakrystyi. Zapłacono zegarmistrzowi w Poniecu 11 MK. 50 fen.
2. W czerwcu kupiono kosztem Kasy kościelnej za 80 MK. w zakładzie artystycznym pod opieką św. Jadwigi, pani F. Błażek i Spółka w Poznaniu, nową zieloną kapę, którego to koloru kapy Kościół miejscowy nie posiadał, wraz z odpowiednią stułą z materyi póładamaszkowej, ze szkaplerzem ze zielonego aksamitu. Również kosztem tejże Kasy kupiono kilka nowych parków do Mszy św. w kolorach mszalnych.
3. Wna Pani J. Morawska, żona miejscowego właściciela dóbr, patrona i Kolatora Kościoła, sprawiła własnym sumptem alfeurdową miednicę do Chrztu św., wraz z odpowiednim garnuszkiem za 25 MK. w składzie firmy J. Stark w Poznaniu (dnia 10.X 93).
4. Taż sama pani podarowała tutejszemu Kościołowi własnoręcznie zrobioną piękną sukienkę na puszkę anu Sanctissimo, złożoną z 4 części, z białego jedwabnego adamaszku, obszytą złotemi frędzelkami wyszywaną na 3 częściach złotemi nićmi, na frontowej zaś części jest wyobrażenie krzyża, w środku którego umieszczony mały rubin, w otoczeniu zaś krzyża wyobrażenie girlandy z kłosów i winogron.
5. Wiosna i lato tego roku były aż do połowy lipca bardzo suche, bez deszczu, mimo to oziminy i okopowiny wydały dość dobry plon, natomiast trawy było bardzo mało, podobnie jarzyny nędznie się obrodziły.
6. Statystyka: dusz 997, ślubów 7, chrztów 48, pogrzebów 19, Komunii 3560.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,401,584 Unikalnych wizyt