1900
1.W marcu kosztem Kasy Kościelnej kupiono u kupca Wujka w Poznaniu parę szklanych ampułek z pokrywkami za 4 MK 50 fen.
2.Dnia 29 czerwca tego roku poświęcił miejscowy pleban po południu o godzinie 6 Bożą Mękę w Grabówcu w miejsce starej, zębem czasu zniszczonej. Drzewo samo, dobre jeszcze, poreperować kazał i pomalować dziedzic miejscowy, pasya zaś zakupiona u kupca Wujka w Poznaniu, kosztowała 30 MK., mieszkańcy Grabówca złożyli 23 MK., miejscowy pleban dołożył 7 MK. z własnej kieszeni. Pasya jest metalowa złocona w ogniu. Z okazyi poświęcenia przybyli nie tylko parafianie z Grabówca, lecz także z sąsiednich miejscowości. Po dokonaniu poświęcenia Ks. Pleban przemówił o znaczeniu stawiania „Bożych Mąk” nad drogami. Potem odśpiewano pieśń „Zawitaj Ukrzyżowany”, odśpiewano wspólnie kilka Ojcze nasz na różne intencje i całowano drzewo Krzyża.
3.Wni Państwo Rychłowscy, dziedzice Drobnina, podarowali na Wielki Ołtarz dla miejscowego Kościoła dwie poduszki z białego atłasu z wyszytym złotem nićmi monogramem swych imion i nazwisk i cyfra 1850-1900, otrzymane w darze od swej wnuczki Jadwigi Plucińskiej, córki mecenasa z Leszna, na pamiątkę złotego wesela, odbytego w dniu 23 września 1900 roku w Kościele gołaszyńskim, dokąd po rannem nabożeństwie miejscowy pleban się udał.
4.Ciż sami z powodu swego złotego wesela złożyli ofiarę na potrzeby miejscowego Kościoła w ilości 200 MK. Sumę tę Ks. Proboszcz złożył chwilowo na Książkę oszczędności, a później użył na różne potrzeby Kościoła i parafian, mianowicie, jak się niżej okaże na zapłacenie kosztów budowli budynków plebańskich, celem ulżenia parafianom. Rok ten był średnio urodzajnym.
5.W sierpniu tego roku dokończono drenowanie pól plebańskich i śpitalnych, przerwane z powodu suszy w roku 1899.
6.Statystyka: dusz 064, ślubów 5, chrztów 46, pogrzebów 17, Komunii rozdano 3900.
|