Listopada 15 2024 04:11:15
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1902

1902

1.W miesiącu marcu sprawiono kosztem Kasy Kościelnej dwa dywaniki przed boczne ołtarze, w jasnych kolorach, jednakowe po 22 MK. w składzie bławatów pana Raczkowskiego w Poznaniu.
2.Dnia 16 kwietnia tego roku umarł w Drobninie śp. Walery Rychłowski, dziedzic tej wsi, który wraz z małżonką swą był wielkim dobrodziejem Kościoła oporowskiego. Dnia 20 kwietnia odbyła się exportacya wobec licznego tłumu ludu i obywateli okolicznych i 6 kapłanów, przed dworem miał miejscowy pleban mowę. Nazajutrz odbyło się nabożeństwo żałobne i pogrzeb przy asystencyi 25 kapłanów i licznego znowu zgromadzenia obywateli i ludu. Celebrował miejscowy Rządzca parafii, a mowę żałobną wygłosił Ks. Świderski,, proboszcz świerczyński. Pochowano zwłoki zmarłego na cmentarzu przy Kościele po stronie południowej w grobie murowanym obok grobu syna jego śp. Witolda Rychłowskiego.
3.Dekretem z dnia 25 września de data Poznań tego roku, mianował Najprzewielebniejszy Ksiądz Arcybiskup Floryan Stablewski miejscowego Ks. Plebana i prodziekana, dziekanem dekanatu Krobskiego.
4.Wdowa po zmarłym w kwietniu śp. W. Rychłowskim z Drobnina, kazała przez swą garderobianą A. Rydzewską wyreperować dwa białe ornaty i jeden żałobny w październiku.
5.Zima z roku 1901 na 1902 była bardzo łagodna i bezśnieżna. Oziminy przezimowały bardzo dobrze. Wiosna i lato 1902 były chłodne i dżdżyste, tak rok był dość urodzajnym, paszy dużo, tj. słomy i trawy i koniczyny. W sierpniu były ciężkie burze. Pewnego razu piorun uderzył obok Kościoła w topól plebańską nad drogą ku Oporówku, niedaleko organistówki, równocześnie w stóg żyta dominialnego nad dróżką ku Oporówku. Stóg się spalił, lecz był zabezpieczony.
6.Tego roku od 1 kwietnia wydzierżawił dziedzic miejscowy role oporówczyńskie grabówieckie w parcelach włościanom z Oporowa i Oporówka i dalszych stron. Nadto dworostwo w Oporówku i część Grabówca, razem 850 mórg wydzierżawił panu Trawińskiemu, który zamieszkał we dworze w Oporówku.
7.Zima na 1903 zaczęła się na początku listopada silnym mrozem. Wiele kopców z ziemniakami i burakami słabo okrytych zmarzło. Nadto po większych dominiach zamarzły tu i ówdzie w ziemi marchew i buraki cukrowe. Mróz złagodniał dopiero w połowie grudnia tego roku.
8.Statystyka: dusz 954, ślubów 15, chrztów 41, pogrzebów 23, Komunii 3650.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,897,556 Unikalnych wizyt