Października 05 2024 13:32:05
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1903

1903

1. W styczniu i lutym tego roku były dość silne mrozy bez śniegu, z tego powodu dużo pszenicy wymarzło, którą musiano zaorać. Wiosna wcześnie się rozpoczęła, tak że jarzyny można już było w marcu zasiać, nawet ziemniaki zasadzić. Potem nastąpiły znów małe przymrozki, a w sobotę przed Przewodnicą od południa 18 kwietnia przyszła zadymka śnieżna, trwająca bez przerwy do poniedziałku 20 kwietnia. W Przewodnicę 19 kwietnia Kościoły były prawie puste, ludzie nie mogli wybrnąć ze zasp śnieżnych. Pociągi kolei żelaznych się spóźniały, nawet gdzieniegdzie się wykoleiły, poczta nie przychodziła, w wielu miejscach, mianowicie przy mieszkaniach ludzkich i płotach wskutek równocześnie wichru, potworzyły się ogromne zaspy śnieżne, tak np. przed plebanią tutejszą zaspa śniegu wynosiła 1½ do 2 metrów wysokości. W lasach dużo drzew się połamało, lecz w polu szkody wielkiej śnieg nie zrobił. Wkrótce jednak ociepliło się, śnieg stajał, lecz wskutek wielkiej wilgoci, tem więcej, że później często padało, ziemniaki tu i ówdzie, mianowicie na gruntach niedrenowanych wymokły. Maj był ciepły i dżdżysty, dnia 16 i 25 czerwca spadły silne ulewy, wskutek czego zboża się pokładły, trawy i koniczyny na pokosach będące, znacznie ucierpiały.
2. Lato było bardzo przekropne, deszcze przeszkadzały w sprzątaniu zboża. Lecz mimo to rok 1903 był urodzajny, zboża i jarzyny było dużo. Powodzie panowały w połowie lipca nad Wartą i Prosną w Poznańskiem i nad Odrą i jej dopływami na Śląsku.
3. Dnia 20 lipca umarł w Rzymie papież Leon XIII. Dnia 4 sierpnia obrano papieżem Kardynała weneckiego Józefa Sarto, który przyjął imię Piusa X.
4. W lipcu kosztem Kasy Kościelnej sprawiono i ustawiono w kruchcie nowe, duże półokrągłe naczynie do wody święconej z blachy żelaznej za 25 MK. Zrobił je mistrz ślusarski Szusterkiewicz z Ponieca.
5. Również w lipcu wskutek uchwały Korporacyi Kościelnych wystawiono domek ustępowy dla wygody parafian przybywających na nabożeństwa i wprawdzie za stodołą plebańską, z drzewa z trzema przegrodami. Wagner handlarz drzewa odebrał z Kasy Kościelnej za wystawienie 95 MK.
6. W sierpniu tego roku ofiarowała Wna Pani J. Morawska żona miejscowego dziedzica, nowy biały ornat jedwabny, własnoręcznie ze swej sukni ślubnej przerobiony, z przyborami do Mszy św., na białym tle są blado-zielone kwiaty, galonki są złotemi nićmi przeszywane.
7. Statystyka: dusz 937, ślubów 4, chrztów 41, pogrzebów 15, Komunii 3400.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,752,708 Unikalnych wizyt