Lipca 25 2024 15:45:34
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły w Robczysku - 1932/33

1932/33

Naukę rozpoczęto 1.09.1932. frekwencja dzieci ta sama: 42 osoby. Nauka niepodzielna.

W rolnictwie znakomite plony oparła się na 7 zł za 50 kg. Ziemniaki także obrodziły, przy zbiorach służyła najpiękniejsza pogoda. Drzewa owocowe uginają się pod ciężarem owocu, przeważnie jabłek.

Kuratorem Oświaty Okręgu Poznańskiego został mianowany pan dr Michał Pollak. Zauważyć można okropny brak pieniędzy czyli gotówki, podatki szkolne marnie wpływają do kkas, kredyty się skurczają, dotacje skreślają, coraz większy kryzys gospodarczy.

Przez władzę szkolną MWRiOP został ustanowiony nowy podział roku szkolnego z tą zmianą, że zostały wcielone wakacje zimowe od 23.12.1932 roku do 16.01.1933 roku.

Od 22.01.1933 roku do 27.01.1933 roku silne mrozy, ciepłomierz wskazywał –25 stopni. Wiosna i lato pogodne, mało deszczów, żniwa znakomite, obfite plony, ale po żniwach zauważyć można brak paszy zielonej na łąkach i polach. Po żniwach ogólne narzekanie na szkody wyrządzane przez myszy. Okropna plaga w stogach, na łąkach, po polach i w stodołach. Pełno tych małych gryzoniów, marchew, buraki i nawet ziemniaki na polach pogryzione. Ogólne tępienie i zatruwanie tych szkodników musiało nastąpić, bo już nawet oziminy jesienne miejscami poniszczyły.

Pod jesień cena żyta za 100 kg wynosi 13 zł. Pod ogólnym kryzysem światowym i nasza kochana Ojczyzna cierpieć musi, bo bezrobocie nie zmalało, ale nasz rząd potrafi wszelkie trudności w życiu państwowym pokonać (fundusze na bezrobocie, na budowę szkół).WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,512,959 Unikalnych wizyt