Grudnia 09 2023 22:12:52
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


30.08.2019 JAN ŚMĘDZIK Z MIERZEJEWA - WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY Z 1939 r.

We wrześniu tego roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Będzie to okazja do rozszerzenia na naszej stronie biogramów ofiar i weteranów tej wojny. Dzisiaj proponujemy zapoznać się z życiorysem JANA SMĘDZIKA z Mierzejewa, weterana nie tylko kampanii wrześniowej 1939 r., ale też niechlubnej aneksji Zaolzia w 1938 r. (w towarzystwie III Rzeszy, co bardzo źle odbiło się na reputacji międzynarodowej Polski).

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ
PAMIĄTKOWA TABLICA NA CZEŚĆ WŁADYSŁAWA LESTERA

27.05.2019 roku odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu wójtowi gminy Krzemieniewo, Władysławowi Lesterowi. Na uroczystość tą zapraszamy już dziś wszystkich tych, którzy chcą oddać zasłużony, choć mocno spóźniony, hołd osobie, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju naszej społeczności lokalnej. Do tej pory najstarsi mieszkańcy naszej gminy pamiętają go jako kogoś wyjątkowego, kto w tych ciężkich przedwojennych czasach potrafił jednoczyć ludzi i przekonywać ich do podejmowania wspólnych działań na rzecz MAŁEJ OJCZYZNY.

OFICJALNY ŻYCIORYS WŁADYSŁAWA LESTERA.

4.03.2019 NOWE INFORMACJE

Dzięki ciągłej digitalizacji dokumentów znajdujących się w polskich archiwach, zyskujemy coraz bardziej szeroki dostęp do różnych bardzo ciekawych informacji. Są to rzeczy, dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko o samych wydarzeniach z przeszłości, ale również o ludziach, którzy w nich brali udział. Dzisiaj prezentujemy informacje z 1936 roku na temat członków Związku Weteranów Powstań Narodowych z Krzemieniewa.
Uaktualniono również informacje na temat tegorocznej edycji wyróżnienia DZIERŻYKRAJ, które otrzymał dr hab. Maciej Michalski, prof. UAM – za niezmierny wkład pracy w analizę przemian krajobrazu kulturowego Osiecznej w oparciu o źródła ikonograficzne, kartograficzne oraz pocztówki i zdjęcia, wydanie Reprintu pracy Edwarda Frankiewicza „Osieczna w walce o niepodległość” poprzedzonego szeroką kwerendą w archiwach zakonu franciszkanów, bezinteresowne i życzliwe dzielenie się wiedzą na łamach czasopisma „Zeszyty Osieckie”.
Zapraszamy do lektury.

DWA NOWE ZDJĘCIA

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: NADESŁANE) prezentujemy dzisiaj dwa nowe zdjęcia przesłane przez panią Teresę Florczak. Według opisu pani Zofii Weber (Lester), przedstawiają one młodych uczestników życia kulturalnego w dawnym Krzemieniewie.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 5,910,872 Unikalnych wizyt