Październik 16 2019 00:26:30
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


WITAMY NA STRONIE POŚWIĘCONEJ HISTORII GMINY KRZEMIENIEWO

Teren dzisiejszej gminy Krzemieniewo w województwie wielkopolskim, to obszar bardzo specyficzny ze względu na swoje zaszłości historyczne. Położony zawsze na uboczu wielkiej polityki, pozbawiony możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału gospodarczego jakim było rolnictwo, jednak się rozwijał. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że pierwsze wzmianki historyczne o istniejących tu miejscowościach sięgają czasów średniowiecza, co nawet w przypadku takiego regionu jak Wielkopolska, nie jest powszechne.
Sprawą oczywistą jest także, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się wcześniej, choć nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badań archeologicznych, które by to jednoznacznie potwierdzały. Z tego powodu też, każdy zainteresowany przeszłością gminy Krzemieniewo musi bazować na źródłach pisanych, które są na dodatek bardzo rozproszone i niepełne.
Historia każdego narodu i państwa jest wypadkową tego, co dzieje się na prowincji, rozumianej jako "mała ojczyzna". W związku z tym, będziemy chcieli losy tej "małej ojczyzny" w wymiarze dzisiejszej gminy Krzemieniewo odwiedzającym tę stronę przybliżyć. Każdy, kto liczy na gotową odpowiedź na każde pytanie, srodze się jednak zawiedzie. Niewiele tu będzie komentarzy, sporo zaś różnych źródeł. Będą to rzeczy rzadko prezentowane w takiej właśnie formie. Jeżeli chcesz poznać historię naszego terenu, zapraszamy do częstych odwiedzin.

------------------------------------------

Auf dem Gebiet der Krzemieniewo-Gemeinde gibt es noch heute viele Spuren von früheren deutschen Einwohnern. Das sind aber meistens verschiedene Gebäude. Es fehlt leider an geschriebenen Quellen. Wir haben also eine Bitte an ehemaligen Einwohnern von Krzemieniewo (Feuerstein) oder an ihren Nachwüchsen, ob sie vielleicht uns Nachrichten (Fotos, Dokumente, Tagebücher, Landkarten) zeigen könnten. Wir versprechen, alles auf dieser Seite zu publizieren.
JK
Unsere e-mail Adresse:
drobnin@o2.pl

30.08.2019 JAN ŚMĘDZIK Z MIERZEJEWA - WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY Z 1939 r.

We wrześniu tego roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Będzie to okazja do rozszerzenia na naszej stronie biogramów ofiar i weteranów tej wojny. Dzisiaj proponujemy zapoznać się z życiorysem JANA SMĘDZIKA z Mierzejewa, weterana nie tylko kampanii wrześniowej 1939 r., ale też niechlubnej aneksji Zaolzia w 1938 r. (w towarzystwie III Rzeszy, co bardzo źle odbiło się na reputacji międzynarodowej Polski).

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ
PAMIĄTKOWA TABLICA NA CZEŚĆ WŁADYSŁAWA LESTERA

27.05.2019 roku odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu wójtowi gminy Krzemieniewo, Władysławowi Lesterowi. Na uroczystość tą zapraszamy już dziś wszystkich tych, którzy chcą oddać zasłużony, choć mocno spóźniony, hołd osobie, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju naszej społeczności lokalnej. Do tej pory najstarsi mieszkańcy naszej gminy pamiętają go jako kogoś wyjątkowego, kto w tych ciężkich przedwojennych czasach potrafił jednoczyć ludzi i przekonywać ich do podejmowania wspólnych działań na rzecz MAŁEJ OJCZYZNY.

OFICJALNY ŻYCIORYS WŁADYSŁAWA LESTERA.

4.03.2019 NOWE INFORMACJE

Dzięki ciągłej digitalizacji dokumentów znajdujących się w polskich archiwach, zyskujemy coraz bardziej szeroki dostęp do różnych bardzo ciekawych informacji. Są to rzeczy, dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko o samych wydarzeniach z przeszłości, ale również o ludziach, którzy w nich brali udział. Dzisiaj prezentujemy informacje z 1936 roku na temat członków Związku Weteranów Powstań Narodowych z Krzemieniewa.
Uaktualniono również informacje na temat tegorocznej edycji wyróżnienia DZIERŻYKRAJ, które otrzymał dr hab. Maciej Michalski, prof. UAM – za niezmierny wkład pracy w analizę przemian krajobrazu kulturowego Osiecznej w oparciu o źródła ikonograficzne, kartograficzne oraz pocztówki i zdjęcia, wydanie Reprintu pracy Edwarda Frankiewicza „Osieczna w walce o niepodległość” poprzedzonego szeroką kwerendą w archiwach zakonu franciszkanów, bezinteresowne i życzliwe dzielenie się wiedzą na łamach czasopisma „Zeszyty Osieckie”.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.06 3,175,616 Unikalnych wizyt